Kompozytowe słupy – super wytrzymałe

Kompozytowe słupy wysokiego napięcia firmy RS Technologies, alternatywa dla słupów stalowych i betonowych

Firma RS Technologies z Kanady wytwarza słupy kompozytowe zbrojone włóknem szklanym w matrycach poliuretanowych w technologii nawijania (winding).

Na powyższym filmie firma prezentuje bardzo ciekawy test wytrzymałościowy słupów kompozytowych.

Części składowe tzw. moduły składają się z rur stożkowych, które poprzez nałożenie jednego na drugi tworzą słup w zależności od ilości modułów gotowy słup o zadanej wysokości. Dodatkowo moduły łączone są za pomocą śrub.

Na powyższej prezentacji znakomicie widać jak łatwy może być montaż modułów słupa. Prezentacja pokazuje także na ile lżejsze i odporniejsze są słupy kompozytowe od konwencjonalnych.

Zastosowanie słupów kompozytowych pozwala na:

– podniesienie efektywności przy ich montażu

– ułatwienie montażu w trudnodostępnych miejscach, np: w górach, na terenach podmokłych i tam gdzie transport jest utrudniony

– zlikwidowanie kosztów na konserwację (nie trzeba stosować powłok antykorozyjnych)

– zlikwidowanie do minimum ryzyka połamania słupów w przypadku nieoczekiwanych ataków zimowych (mamy przykłady w Polsce w ostatnich dwóch zimach mieliśmy do czynienia na południu Polski z awariami sieci energetycznych związanych z nieoczekiwanymi opadami śniegu)

– zapewnienie 100% izolacyjności elektrycznej – słupy kompozytowe nie są przewodnikami prądu (tym samym podniesienie bezpieczeństwa i ograniczenie strat związanych z przebiciami)

Analogicznie sprawa wygląda w stosunku do innych profili kompozytowych. Z tablicą porównawczą kompozytów z innymi materiałami możecie zapoznać się tutaj.

Energetyczny rynek Kanaday i USA zaufał kompozytom i docenił ich właściwości, czy nasi energetycy będą również na tyle innowacyjni? Nic trudnego, wystarczy chcieć, tym bardziej że w Polsce jest kilka innowacyjnych firm które dysponują tego typu technologią do wytwarzania słupów kompozytowych.

Zapraszam do komentarzy.

Zainteresowanych technologią lub tego typu wyrobami zapraszam do kontaktu mailowego: ml@comfibertec.eu

źródło:http://rstandard.com/flash.html

Leave a comment

Your email address will not be published.

*